ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι των δικέφαλων | piperata.gr Skip to main content
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι των δικέφαλων

Με γκολ του Μουργκ στο 89΄ ο ΠΑΟΚ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Super League. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 23ο λεπτό με τον Ασφαριφάρντ στη μοναδική τελική προσπάθειά τους σε όλο το παιχνίδι.

Από έναν βαθμό πήραν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μετά το ισόπαλο 1-1 του ΟΑΚΑ. Η Ένωση στη μοναδική της φάση πήρε το προβάδισμα με την ποιότητα των Λιβάια, Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ στο 23' να κάνει τη διαφορά (με σκόρερ τον Ιρανό επιθετικό) και στη συνέχεια προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα κλείνοντας τους χώρους από τον άξονα και από τα άκρα, με τον ΠΑΟΚ να έχει εμφανέστατα την υπεροχή, αλλά να μην μπορεί να ξεκλειδώσει την κιτρινόμαυρη άμυνα.

Όμως στο 89' οι αλλαγές του Φερέιρα (Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι και Μουργκ) έδωσαν τη λύση και με σκόρερ τον Αυστριακό ο ΠΑΟΚ έφυγε με τον βαθμό από το ΟΑΚΑ.

Στο τελευταίο λεποτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Τσιντώτας έβγαλε το τετ-α-τετ με τον Σφιντέρσκι.

Πολύ άτυχος ο Χρήστος Αλμπάνης που τραυματίστηκε στο 80΄, είκοσι λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς. Ήταν ο παίκτης που είχε καταφέρει να προσφέρει έστω λίγα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού της ΑΕΚ.