Πάλη
Featured Αθλητικά

Πάλη: Χάλκινος ο Κουγιουμτσίδης στο προ-Ολυμπιακό της Βουδαπέστης

Με μια σημαντική επιτυχία για την ελληνική Πάλη ολοκληρώθηκε το στιλ της ελευθέρας στο προολυμπιακό τουρνουά που διεξάγεται στη Βουδαπέστη!

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 74κ. και μάλιστα σε μια διοργάνωση πολύ υψηλού επιπέδου, για την Πάλη.

Ο αθλητής φαινόμενο, που έχει στο παλμαρέ του ήδη ένα μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων, έδειξε ότι μπορεί στα 19 του μόλις χρόνια, όχι απλά να κοντράρει μεγαλύτερους ηλικιακά αθλητές, αλλά να τους νικήσει και να εξασφαλίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μέταλλο νικητή

Μετά την χθεσινή εξαιρετική του εμφάνιση στα προημιτελικά της κατηγορίας των 74κ., όπου τελικά αποκλείστηκε από τον Κεντάντζε, καθώς έχασε με 14-9, ο Κουγιουμτσίδης αγωνίστηκε την Παρασκευή 19 Μαρτίου στα ρεπεσάζ και επικράτησε με 9-3 του Ουκρανού Παβλόφ.

Στον μικρό τελικό πάλεψε με τον Βούλγαρο Ουμαρπασαεφ επί του οποίου επικράτησε με 8-6. Έδειξε μάλιστα ότι έχει μέταλλο νικητή, καθώς τους δυο κρίσιμους πόντους τους πήρε 3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα, σε μια αναμέτρηση που οι δύο αθλητές πήγαιναν πόντο – πόντο.

Με αυτές τις εμφανίσεις ο Κουγιουμτσίδης απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι αποτελεί έναν μεγάλο κεφάλαιο για την ελληνική Πάλη και φυσικά συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες να πάρει την πρόκριση στο προολυμπιακό τουρνουά του Μαΐου.

Από εκεί και πέρα ο Γιώργος Σαββουηλίδης αποκλείστηκε στα ρεπεσάζ των 86κ., καθώς έχασε από τον Μολδαβό Ιαλούνοφ με 7-0, ενώ η Κατερίνα Πιτσιάβα έχασε με τεχνική υπεροχή από την Μπελίνσκα (Ουκρανία) κι αποκλείστηκε.

Πέφτει στη μάχη η ελληνορωμαϊκή

Το Σάββατο, 20 Μαρτίου ρίχνονται στη μάχη του προολυμπιακού οι αθλητές της Ελληνορωμαϊκής. Στα 77κ. ο Γιώργος Πρεβολαράκης θα αντιμετωπίσει στον προκριματικό γύρο τον Σέρβο Νέμες. Στη φάση των «16» ο Δημήτρης Παπαδόπουλος (87κ.) θα αγωνιστεί απέναντι στον Ελβετό Μπετσχαρτ.

Στα 97κ. ο Λαοκράτης Κεσίδης στους «16» θα παλέψει με τον Αζέρο Λοκιάγεφ και τέλος στην ίδια φάση στα 130κ. ο Αλέξανδρος Παπαδάτος θα αγωνιστεί απέναντι στον Αζέρο Καντελάκι.

Ο απολογισμός της πρώτης μέρας

Κατά την πρώτη ημέρα του προολυμπιακού τουρνουά, ο Γιώργος Πιλίδης στα 65κ. αποκλείστηκε στα προημιτελικά από τον Μολδαβό Σακουλτάν με 2-0, δεχόμενος ισάριθμες παρατηρήσεις. Νωρίτερα ο Ελληνας πρωταθλητής είχε επικρατήσει του Ιταλού Μανσούρ με 8-4 κι ενώ πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έχανε με 4-3.

Οι Τιμοφέι Ξενίδης και Γιώργος Σαββουλίδης έχασαν με τεχνική υπεροχή από τους Τιλ (Γερμανία) και Σαμπανάου (Λευκορωσία) αντίστοιχα.

Εν τέλει, οι Έλληνες πρωταθλητές δεν κατάφεραν να φτάσουν στον τελικό της κατηγορίας τους, κάτι που θα τους εξασφάλιζε το ένα από τα δύο πολυπόθητα εισιτήρια (ανά κατηγορία) για τους Ολυμπιακούς του Τόκυο, στην Πάλη.

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικότερα η πορεία της πρώτης ημέρας έχει ως εξής:

• 65 κιλά: Με νίκη ξεκίνησε ο Γιώργος Πιλίδης με σκορ 8-4 επί του Ιταλού αντίπαλού του Abdellatif MANSOUR παρόλο που έχανε με 4-3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ωστόσο, στον επόμενο γύρο γύρο δεν κατάφερε να νικήσει τον Μολδαβό Maxim SACULTAN, χάνοντας 2-0 όχι με εκτέλεση τεχνικής ενέργειας από τον αντίπαλο αλλά από σημεία που δόθηκαν λόγω παρατηρήσεων.
  • 74 κιλά: Καλό ξεκίνημα για τον Γιώργο Κουγιουμτσίδη ο οποίος στο προκριματικό γύρο επικράτησε του Malik Michael AMINE από το Σαν Μαρίνο, με τεχνική υπεροχή. Ακονιτί νίκη στον επόμενο γύρο, για τον Έλληνα πρωταθλητή καθώς ο Βρετανός αντίπαλός του Amir Reza GHASEMIKIA, δεν αγωνίστηκε. Στον προημιτελικό της κατηγορίας ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης παρότι έκανε μεγάλη προσπάθεια φτάνοντας το σκορ 7-8 με ένα σημείο πίσω από τον Γεωργιανό Avtandil KENTCHADZE, ηττήθηκε τελικά με 14-9 ολοκληρώνοντας την προσπάθεια πρόκρισης για το Τόκυο, αλλά συνεχίζοντας στα ρεπεσάζ για την 3-5 θέση της κατηγορίας καθώς ο Γεωργιανός νίκησε στον ημιτελικό.
  • 86 κιλά: Στον γύρο των οκτώ ο Γιώργος Σαββουλίδης ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή από τον Λευκορώσο Ali SHABANAU και θα αγωνιστεί και αυτός στα ρεπεσάζ καθώς ο Λευκορώσος έφτασε στον τελικό της κατηγορίας που θα γίνει αύριο.
  • 97 κιλά: Ήττα με τεχνική υπεροχή και για τον Τιμοφέϋ Ξενίδη από τον Γερμανό αντίπαλό του Erik Sven THIELE.