Τετάρτη, 14 Απριλίου, 2021

Ροή ειδήσεων

Ραψομανίκης: Αργυρό Μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ο Διονύσης Ραψομανίκης έφτασε μέχρι τον τελικό των 54 κιλών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τάε κβον ντο και παρά την ήττα του, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στη Σόφια της Βουλγαρίας. Η Ελλάδα έφτασε συνολικά τα 12 ασημένια στην ιστορία του θεσμού

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο, ο Διονύσης Ραψομανίκης, έσπασε την… κατάρα της 5ης θέσης, που τον είχε στοιχειώσει σε συνολικά τρία Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ραψομανίκης

Εντυπωσιακό… ποδαρικό για την ελληνική αποστολή

Στην σπουδαιότερη βαθμολογούμενη διοργάνωση των ανδρών στη «γηραιά» ήπειρο, κατηγορίας G4, η οποία άνοιξε αυλαία στη Σόφια της Βουλγαρίας, ο 23χρονος πρωταθλητής μας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας των -54 κιλών, πραγματοποιώντας εντυπωσιακό… ποδαρικό για τα ελληνικά χρώματα στη διοργάνωση.

Με το μετάλλιο του Ραψομανίκη, το οποίο ήρθε σε μια εποχή όπου ο αθλητισμός έχει βάλει λουκέτο διαρκείας λόγω πανδημίας, γεγονός που προσδίδει ακόμη μεγαλύτερη σημασία στη συγκεκριμένη διάκριση, η Ελλάδα έφτασε συνολικά τα 12 ασημένια στην Ιστορία του θεσμού, με πιο πρόσφατο αυτό του Γιώργου Σιμιτσή, στην ίδια κατηγορία, το 2014 στο Μπακού.

Ο Ραψομανίκης, Νο-1 του ταμπλό και Νο-9 στην παγκόσμια κατάταξη του Μαρτίου, στον γύρο των 16 νίκησε 18-11 τον Ισπανό Αρίγιο, ενώ «μπήκε» στα μετάλλια μετά τη νίκη 13-9 επί του Γάλλου Μπεντάρτ. Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό, έκαμψε και την αντίσταση του Λευκορώσου Καζλού με 6-2, όμως στον τελικό γνώρισε την ήττα με 31-9 από τον Ούγγρο Σαλίμ, με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 2η θέση.

Όσον αφορά στην πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2012 στο Μάντσεστερ, Ιωάννα Κουτσού, αποκλείστηκε στον γύρο των «16» μετά την ήττα από την Γιλντιρίμ Ρουκιγιέ (Τουρκία) με 15-1.

Η ελληνική παρουσία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

-54 kg (21 συμμετοχές)

Τελικός

Διονύσης Ραψομανίκης – Σαλίμ (Ουγγαρία) 9-31

Ημιτελικά

Διονύσης Ραψομανίκης – Καζλού (Λευκορωσία) 6-2

Προημιτελικά

Διονύσης Ραψομανίκης – Μπεντάρτ (Γαλλία) 13-9

Γύρος 16

Διονύσης Ραψομανίκης – Αρίγιο (Ισπανία) 18-11

-46 kg (17 συμμετοχές)

Γύρος 16

Ιωάννα Κουτσού – Γιλντιρίμ Ρουκιγιέ (Τουρκία) 1-15

Το πρόγραμμα της 2ης ημέρας (9/4)

09:00-16:00 Προκριματικά -63κ. (Καλαϊτσίδης), -68κ. (Χαμαλίδης) ανδρών, -53κ. (Τυρολόγου), -57κ. (Τζέλη) γυναικών

16:00-17:00 Ημιτελικά

17:00-19:00 Τελικοί-Απονομές

Πηγή: ΕΛΟΤ

Latest Posts

Viral Posts