Πρόκριση στα ημιτελικά με Ράονιτς για τον Τσιτσιπά - Ήττα για την Σάκκαρη | piperata.gr Skip to main content
Τσιτσιπάς

Πρόκριση στα ημιτελικά με Ράονιτς για τον Τσιτσιπά - Ήττα για την Σάκκαρη

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εξασφάλισε συμμετοχή στα ημιτελικά του Western & Southern Open, αφού ο αντίπαλός τους στους «8» του τουρνουά της Νέας Υόρκης, Ράιλι Οπέλκα, εγκατέλειψε εξαιτίας προβλήματος στο δεξί του γόνατο.

Η συνάντηση ολοκληρώθηκε στο πρώτο σετ, ενώ ο Αμερικανός ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5, αλλά  ωστόσο, οι ενοχλήσεις στο γόνατο δεν του επέτρεψαν να συνεχίσει.

Στον ημιτελικό, πέμπτος Masters για τον Έλληνα πρωταθλητή, θα αναμετρηθεί  με τον Μίλος Ράονιτς, που νίκησε με 6-6,7-6,7-5 τον Φίλιπ Κραίνοβιτς.

Αποκλείστηκε από την Κόντα η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη,μία ημέρα μετά τον θρίαμβό της απέναντι στην Σερένα Ουίλιαμς, δεν κατάφερε να ξεπεπεράσει το εμπόδιο της Γιοχάνα Κόντα, γνώρισε την ήττα με 6-4, 6-3 και αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Western & Southern Open της Νέας Υόρκης.

Η ήττα για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια από την Βρετανίδα, Νο 15 του ταμπλό της παγκόσμιας κατάταξης, έφτασε μετά από μια ώρα και 33 λεπτά αγώνα.

Στα ημιτελικά, η Κόντα θα αντιμετωπίσει την  Βικτόρια Αζαρένκα, η οποία κέρδισε με 7-6(9), 6-2 την Ονς Τζαμπέρ.